BUY-ORIGINAL ESSAYS ONLINE

Polk Company builds custom fishing lures

  1. Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.

Variable Cost per Unit

Direct materials —$8.10

WRITE THIS ESSAY FOR ME

Tell us about your assignment and we will find the best writer for your paper.

Get Help Now!

Direct labor—–$2.65

Variable manufacturing overhead—-$6.21

Variable selling and administrative expenses—– $4.21

Fixed Costs per Year

Fixed manufacturing overhead– $254,184

Fixed selling and administrative expenses—$259,308

Polk Company sells the fishing lures for $27.00. During 2012, the company sold 81,000 lures and produced 95,200 lures.

Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)

Manufacturing cost per unit $16.96

 

In this case, would it be better to use the variable or absorption costing method, and why

 

Which method would lead to the best decision when a competitor is submitting a lower bid for your product?

 

Introducing our Online Essay Writing Services Agency, where you can confidently place orders for a wide range of academic assignments. Our reputable homework writing company specializes in crafting essays, term papers, research papers, capstone projects, movie reviews, presentations, annotated bibliographies, reaction papers, research proposals, discussions, and various other assignments. Rest assured, our content is guaranteed to be 100% original, as every piece is meticulously written from scratch. Say goodbye to concerns about plagiarism and trust us to deliver authentic and high-quality work.

WRITE MY ESSAY NOW

PLACE YOUR ORDER